גלריית אומנות שדות נגב מציגה תערוכה חדשה: ותשאני רוח

השבוע נפתחה גלריית האומנות במועצה. בגלריה מוצגות יצירותיהן של האמניות המקומיות שמחה אבן חיים, רננה אנגלסמן וחן באר


היכל התרבות שדות נגב גאה להכריז על פתיחה חגיגית של "גלריית אומנות שדות נגב". הגלריה מציגה תערוכות מתחלפות של אמנים הגרים ויוצרים במועצה אזורית שדות נגב.

התערוכה ''ותשאני רוח'' מציגה את יצירותיהן של שלוש אומניות החיות ויוצרות בתחומי המועצה האזורית שדות נגב: שמחה אבן חיים, רננה אנגלסמן וחן באר.

חשיבות החיבור בין חוויית הציור לעולמות התוכן של רוח ונשמה קיימת אצל כל האומניות. הן פונות אל הטבע סביבן כמקור להשראה ומדגישות את החשיבות של התהליך המדיטטיבי לפני ותוך כדי היצירה. רבים משמות הציורים, אצל שלושתן, מרמזים ומַפנים לטקסטים מן המקורות היהודיים. 

אופן הצבת היצירות מחלק את החלל למקטעים. בכל מקטע מוצגות יצירותיה של אומנית אחרת כך שנוצרות שלוש תערוכות שכל אחת מיוחדת בסגנון, בטכניקה ובפורמט משלה. חלוקה זו מאפשרת לצופים להכיר כל אחת מהאומניות בַּהקשר של גוף עבודתה ולנוע בין האומנית היחידה לקבוצה. תנועה זו בחלל ממחישה לצופה את התנועה של האומניות, ביצירותיהן, בין הדמויות והאובייקטים המצויירים לבין ההקשר הרחב של עולמות הרוח והקודש.

b40ee1c0-dfa6-4a4e-9c5f-54a9a606490a

שמחה אבן חיים מתייחסת ליצירתה ככלי דרכו היא מעבירה מסר של רוחניות ואמונה בשביל לרומם ולהאיר באור של שמחה את הצופים בה. אבן חיים שואבת השראה רבה מכתבי הקודש ומסיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב. היא מציירת בעיקר בצבעי שמן, על פורמטים גדולים, שדרכם היא מעבירה את החוויה של השינויים ההדרגתיים באור. בציוריה מוצג הַקשר בין האדם לבורא ומופיעים אלמנטים של גאולה, גילוי והסתרה.

רננה אנגלסמן שואבת השראה מההתרחשויות והמראות בסביבתה. היצירה עבורה היא צורך של הנפש ודרך להבעה וחיבור לעולמה הפנימי. האדמה בעבודותיה מייצגת שורשיות, מקור לצמיחה וחיבור לערכים. השמיים משקפים את הלכי הנפש ומתקשרים לרוחניות. אנגלסמן יוצרת במגוון רחב של טכניקות הנעות מרישומים בעפרון ודיו, צבעי מים ועד צבעי שמן ואקריליק. נושאים חוזרים בעבודותיה הם הסמטאות העתיקות, המציגות חיבור בין ההווה לעבר ובין החומר לרוח.

חן באר מתייחסת ליצירה כשער למפגש פנימי, עיבוד תהליכים נפשיים ורוחניים וצמיחה אישית. ביצירתה, המאופיינת בצבעוניות חזקה ומשחק בין מרקמים שונים, משולבים קטעי שירה ופרוזה. דרך הכתיבה והציור היא חוקרת את העולם, מוצאת את קולה בתוכו ומשתמשת באומנותה ככלי מְרפא ומשמח, לעצמה ולאחרים.

לביקור בגלריה, בימי א'-ה' בין השעות 13:30- 15:30, בתיאום מראש עופר: 050-6000447

b9a4a410-3d4e-4239-a273-bbdcc279d5e6

ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן: ''האומניות שלנו מרוממות את רוחנו ביצירותיהן ומרוממות את המועצה לקומה אחרת שהייתה חסרה עד כה, על כן, אין ראוי משם זה לפתיחת גלריית האמנות שלנו.

לשמחתנו הרבה לאחרונה אנו זוכים להכיר ולהוקיר את האמנים המקומיים שלנו באמצעות פורומים שונים שמביאים לידי ביטוי את האיכות הקיימת במועצה. אני מלא בגאווה בבשורה החדשה שיש לשדות נגב להעניק לישראל: אמנות יצירתית, שורשית, מקומית ועמוקה שנושאת בשורה בתחום התרבות בישראל''.