98% זכאות לבגרות בתיכוני המועצה בשדות נגב

לאור תמונת החינוכית שפורסמה השבוע, שדות נגב ממשיכה להוביל ברשימת התיכונים הטובים בישראל. עידאן: ''מהפכת החינוך בעיצומה. ההצלחה בזכות הצוותים המסורים שלנו''


 

השבוע (ג') פרסם משרד החינוך את ''התמונה החינוכית'' - נתונים אודות מדדי ההצלחה של מערכות החינוך ברשויות המקומיות ובתי הספר ברחבי הארץ לשנת התשפ''א (2021).

הנתונים מראים עלייה בתחומים רבים בתיכוני המועצה בשדות נגב, אשר משקפים נאמנה את ההשקעה החינוכית במועצה בהובלת ראש המועצה, תמיר עידאן ומנהל אגף חינוך, מוטי אדרי.

מפילוח הנתונים באופן מעמיק, עולה כי הזכאים לתעודת בגרות במוסדות החינוך הרשמיים שבבעלות המועצה בשדות נגב עומד על 98%, אחוז אחד יותר מאשתקד. (ובשקלול מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי במועצה אחוז הזכאות עומד על 92.3% עלייה של כ – 4% משנת הלימודים הקודמת).

נתונים אלו מתווספים להצלחות החינוכיות הרבות השנה בשדות נגב, ביניהם: פרס חינוך מחוזי לתיכון נריה בנות, כניסתם של תיכוני נריה בנים ובנות לרשימת התיכונים המובילים בישראל, השתתפות בכנס הבינלאומי לחינוך של אולפנת אלומה.

 

פילוח נתונים כללי

פרט להצלחה בזכאים לתעודת בגרות, ישנה עלייה בתחומים רבים וכך גם בתהליכים החינוכיים כאשר שדות נגב מובילה בהשוואה לממוצע הארצי, בין השאר, בתחומים הבאים:

מעורבות ההורה בנעשה בבית הספר והקשר עם הצוות החינוכי ביסודי (ממוצע ארצי: 85%, שדות נגב: 92%), קשר מיטבי בין המורים לתלמידים (ממוצע ארצי: 47%, שדות נגב: 64%), עידוד למעורבות חברתית על יסודי (ארצי: 60%, שדות נגב: 69%), סובלנות כלפי האחר על יסודי (ארצי: 77%, שדות נגב: 88%), תחושות חיוביות של התלמידים בבית הספר (ארצי: 70%, שדות נגב: 81%), ושביעות רצון המורים בעבודה בבית הספר (ארצי: 73%, שדות נגב: 82%).

בנוסף, 90% ממסיימי כיתות י''ב מתגייסים לשירות משמעותי, ובעוד מספר התלמידים הממוצע בכיתה בישראל עומד על 27 תלמידים, בשדות נגב עומד הממוצע על 23 תלמידים.

 

פילוח הנתונים – לפי תיכונים

אולפנת אלומה

 

אולפנת אלומה סיימה את שנת תשפ''א עם  96% זכאים לתעודת בגרות. בעוד הממוצע הארצי עומד על 16% לניגשים ל-5 יחידות במתמטיקה, האולפנה מתייצבת על 25%. כמו כן, הנתונים הנוספים מראים על שביעות רצון של המורים, התלמידים וההורים: קרבה ואכפתיות בין מורים לתלמידים (ממוצע ארצי: 47%, באולפנה: 72%), מעורבות חברתית (ארצי: 60%, אולפנה: 80%), סובלנות כלפי האחר (ארצי: 77%, אולפנה 97%).

טוני מיטלמן

נריה בנות

בתיכון נריה בנות סיימו גם השנה עם הנתון המדהים של 100% זכאים לתעודת בגרות. לצד זאת, ישנה עלייה ניכרת בזכאים לבגרות משמעותית (15%), בניגשות ל-5 יחידות באנגלית (ממוצע ארצי: 43%, נריה: 52%), לצד נתונים גבוהים בהווי הבית ספרי: קרבה בין מורים לתלמידים (77%), מעורבות חברתית (82%), סובלנות כלפי האחר (91%) ושותפות הורים בבית הספר (ארצי: 70%, נריה: 85%).

דרורית ויס

נריה בנים

עלייה ניכרת התקיימה השנה בתיכון הישיבתי בנריה בנים שסיימו את שנת התשפ''א עם ממוצע חסר תקדים  97% זכאים לתעודת בגרות (ביחס לאשתקד – 82%).  המהפך שתיכון זה עבר בהנהגתו של מנהל בית הספר והצוות החינוכי מדהים בכל קנה מידה מזכאות של כ - 0% לפני מספר שנים לזכאות הנוכחית. עוד עלייה ניכרת הייתה בזכאים לתעודת בגרות בהצטיינות (6% השנה, לעומת אשתדל עם 0%), לצד נתונים גבוהים בהוויה הבית ספרי: קרבה בין מורים לתלמידים (72%), מעורבות חברתית (75%), סובלנות כלפי האחר (86%) ושותפות הורים בבית הספר (81%).

איציק בן נעים, מנהל נריה בנים

ראש המועצה האזורית בשדות נגב, תמיר עידאן: ''נתוני החינוך לשנת 2021 מבשרים צעד נוסף במהפכת החינוך בשדות נגב. העבודה היסודית, ההשקעה התקציבית וההון האנושי של צוותי ההוראה – בזכות אלו שדות נגב הפכה בשנים האחרונות למוקד השראה בתחום החינוך.  אנו מאמינים כי לכל תלמיד מתאימה שיטת לימוד ייחודית בהתאם לכישוריו, וכך, הרעיון של חנוך לנער על פי דרכו – הפך מחזון למציאות בשדות נגב.

אני רוצה להודות לראש מנהל חינוך, מוטי אדרי, למנהלים ולצוותי ההוראה על עבודתם המסורה שהובילה לתוצאות המרשימות. נמשיך לשים את החינוך בראש מעיינינו למען עתיד ילדינו''.