פרשת ואתחנן

זהו, סיימנו לשתוק. טור מיוחד על המאבק שלנו נגד סיפוח אדמות שדות נגב ובעד הקמת היישוב החדש. וגם: מסכמים את מבצע "עלות השחר".


זהו, סיימנו לשתוק

השבועות האחרונים היו חריגים בשדות נגב. 

נתחיל מהשבוע שעבר. ביחד עם עובדי ותושבי המועצה הגענו לפתח משרד ראש הממשלה שם התקיימה ישיבת השרים לענייני פנים, שירותים ושלטון מקומי, והפגנו כנגד ההצבעה על סיפוח אדמות החקלאים שלנו לנתיבות ודרשנו להקים את היישוב החדש (''חנון'' – שם זמני).

חסמנו כבישים ודרשנו מהשרים לקיים את ההבטחות שלהם, לצערי, אף הותקפתי על ידי שוטר.

אז על מה כל המהומה? פרשה בקטנה וחזרנו עם הסיפור המלא.

...................

פרשה בקטנה: ואתחנן

בשבוע שעבר פתחנו את ספר דברים עם דברי משה ''וָֽאֲצַ֣ו אֶתְכֶ֔ם בָּעֵ֥ת הַהִ֖וא לֵאמֹ֑ר יְהֹוָ֣ה אֱלֹֽהֵיכֶ֗ם נָתַ֨ן לָכֶ֜ם אֶת־הָאָ֤רֶץ הַזֹּאת֙ לְרִשְׁתָּ֔הּ חֲלוּצִ֣ים תַּֽעַבְר֗וּ לִפְנֵ֛י אֲחֵיכֶ֥ם בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֖ל כָּל־בְּנֵי־חָֽיִל'', והשבוע, בפרשה שלנו, משה מספר על הרצון והתחינה שלו להיכנס לארץ המובטחת ולהיות מהראשונים שיזכו לכך, אך ה' מסרב. משה אומר לבני ישראל: אתם זכיתם להיות חלוצים ולכבוש את הארץ. חלוציות, שפירושה להיות ראשון, היא זכות גדולה.

אותה חלוציות של כיבוש הארץ, פגשה אותנו המון שנים לאחר מכן, באותו הקשר, עם הקמת התנועה הציונית. תנועה שלמה קמה, יצאה למסע ששיאו היה בתקומת הארץ ומדינה ישראל.

אותם ערכים של חלוציות וציונות פגשה אותנו, את שדות נגב בשבוע שעבר. רק שהפעם, אנחנו אלו שהיינו החלוצים.

...............

יצאנו לדרך

הפנים היפות של שדות נגב

תסתכלו עליהם, עובדי ותושבי המועצה שלנו שהגיעו לירושלים ביום חם, הפגינו, ונלחמו על הבית שלנו.

הפגנות ומאבקים הולכים ומתמעטים. שדות נגב ככל הזכור, ויתקנו אותנו זקני השבט, לא יצאה להפגנה בשם שדות נגב מעולם.

זה שונה, זה חריג. לעמוד יום שלם מול שרים, מול עוברי אורח, למחות ולחסום כבישים על מאבק שאין צודק ממנו: הבית שלנו, של כולנו.

47ebeb6c-de97-4153-9740-e5a23d723c09

הסיפור, על רגל אחת

נתחיל מהסוף: מעולם לא התנגדו להעברת שטחים כשיש צורך.

ועכשיו, לסיפור המלא: לא כולם עד הסוף מבינים ומכירים את הסיפור והפרטים. ננסה לעשות את זה הכי פשוט שיש. יש מאבק גבולות בינינו לבין השכנים מנתיבות. כמו כל שכנות, יש עליות ומורדות. המאבק הוא לא נגד אנשים, ולא נגד העיר.

הדיון הוא האם השטח שיש לנתיבות כיום מספיק להתפתחות שלה. אנחנו טוענים שכן, גם היועצים שבדקו זאת. ההצהרה שלנו הייתה לאורך כל הדרך, שאם נתיבות צריכה להתפתח, אנחנו האחרונים שנמנע ממנה זאת. הצלחתה כמו שאומרים, הצלחתנו.

אבל זה לא המצב.

הותמ''ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור) - במסגרתה יסופחו שטחים חקלאיים לנתיבות, נדונה רבות.  אלו שטחים של תושבינו, שרואים בחקלאות ערך ציוני ממדרגה ראשונה! 

הדרך להעברת השטחים עוד ארוכה, אבל הצעד הראשון התקיים בשבוע שעבר, כאשר ועדת השרים לענייני פנים אישרה עקרונית את תכנית הסיפוח. ולמען הסר ספק, זה לא יעצור אותנו, נמשיך ונילחם עד הסוף למניעת סיפוח האדמות שלא לצורך.

היישוב שלנו

לצד זאת, יש סיפור אחר, גדול מאוד: הקמת היישוב החדש בשטח המועצה (חנון, שם זמני – אתם זוכרים בטח). היישוב שעבר את כל האישורים הנדרשים בממשלות ובוועדות השונות. אלא שכדי לצאת לדרך חסר שלב אחד: אישור טכני בלבד של הממשלה. משרד האוצר הטיל וטו על היישוב בטענות שונות ומשונות שלא כאן המקום לפרטן, ולשמחתנו, לאחרונה, הסיר את הוטו.

בשורה התחתונה, 2 המאבקים, ועדת הגבולות והקמת היישוב החדש נפגשו בציר של: שדות נגב, נתיבות ושרי הממשלה.

fde231fe-e26d-4c17-80ec-d054d91bd271

הרצחת וגם ירשת

הטענה שלנו היא שיש לעצור את סיפוח אדמות החקלאים משדות נגב לנתיבות ומנגד, יש לאשר לאלתר את הקמת היישוב החדש – אין קשר בין שניהם, ואסור לקשור בין שניהם.

אלא שבשבוע שעבר התרחש משהו חמור מבחינתנו: ההצבעה על סיפוח אדמות החקלאים של שדות נגב לנתיבות אושרה, ומנגד – ההצבעה על היישוב החדש לא עלתה לדיון בממשלה. זהו ''הרצחת וגם ירשת'' קלאסי.

ומדוע אי אפשר להצביע על היישוב החדש? כי יש חוות דעת של היועצת המשפטית לממשלה, שאמרה שהקמת היישוב החדש הינה החלטה פוליטית.

זאת אותה יועצת משפטית שאישרה נושאים רבים השנויים במחלוקת, ובין השאר את עצם הדיון וקבלת ההחלטה על סיפוח אדמותנו ועוד נושאים רבים. אבל יישוב חדש בישראל, ציונות במיטבה, שעתיד לקום מול רצועת עזה – הכי ניצחון על הטרור שיש, שעברה את כל האישורים ומדובר רק בהליך טכני בלבד – זו פוליטיקה.

נו באמת. יש מגוחך מזה?

הציפייה שלנו הייתה שהאישור על סיפוח אדמות החקלאים שלא לצורך - לא יובא לאישור ושהקמת היישוב החדש שכבר אושר – יאושר.

הרי אתם, השרים, התחייבתם על כך, הדבר הכי לא מוסרי, הכי שקרי ונבזי שיכול להיות זה שתצביעו רק על אחד מהם ועוד על ועדת הגבולות שתספח אדמות חקלאיים מהמועצה. במדינה מתוקנת, בתקופת בחירות, הציונות צריכה לגבור ולא הפוליטיקה הקטנה.

הדבר הזה היה צעד אחד יותר מדי עבורנו. ועל כך כל המהומה, ההפגנה והמאבק שאין צודק ממנו.

ועכשיו תסתכלו שוב על התמונה. של עובדים ותושבים, מבוגרים יותר ופחות, שבאו למחות כנגד העוול. תסתכלו עליהם, עלינו, ותבינו שהמסע הזה שקיבל תפנית השבוע, רק התחיל.

#יצאנו לדרך.

dd945c10-71df-484e-9dff-e5dcd8058ec2

ערוכים לכל תרחיש

השבוע המצב הביטחוני איתגר אותנו שוב, מה שהזכיר לנו כמה שגרת חיינו יכולה להיות שברירית.

גורמי הביטחון פעלו נכון עם מעצרו של ראש הג'יהאד האיסלאמי בגדה, בסאם א-סעדי. אנו מחזקים את צה''ל ומברכים על כל מעצר וחיסול של מחבל - ידע כל מי שמנסה לפגוע בנו כי דמו בראשו.

זאת לא הפעם הראשונה וכנראה לא האחרונה בה אנו מתמודדים עם מציאות ביטחונית מורכבת.

שדות נגב ערוכה לכל תרחיש בזכות הצוותים שלנו שמכירים את העבודה על בוריה ויודעים לתת את המענה הראוי.

הניצחון שלנו על הטרור מתבטא בהמשך הבנייה שלנו בעוטף ישראל. ואם צריך תזכורת נוספת לחשיבותו של הקמת היישוב החדש, קיבלנו אותה השבוע. הקמת היישוב = ניצחון על הטרור. זה עוד לא ברור למקבלי ההחלטות?

d8adf0bf-bb39-4ed2-996d-fba59899b84b

מסכמים מבצע בשדות נגב

מבצע עלות השחר תפס אותנו מוכנים. צוותי החירום במועצה וביישובים ידעו לתת את המענה ולתפעל את מצב החירום על הצד הטוב ביותר. כך, מיד עם היוודע פתיחת המבצע, עודכנו מטה החירום של המועצה ואתם, התושבים, עודכנתם בהנחיות החדשות. כמו כן, כחלק מנוהל פתיחת מבצע צבאי במועצה, נפתח החמ''ל, המוקד הטלפוני של מרכז חוסן והחלה הערכת מצב ראשונית.

במהלך המבצע, הופעלו 112 אזעקות צבע אדום בשטח המועצה מתוך כ-1,100 שיגורים שנורו לישראל.

על אף הצלחתה של כיפת ברזל, היו כמה נפילות בשטחנו שגרמו לנזק רב ואף לפצוע קל. בין הנזקים: שריפות חקלאיות, נפילות בחצרות הבתים ונזק רב לרכוש.

מתוך הבנת חשיבות השמירה על חייכם, החלה תכנית ההפוגות. במסגרתה, התקיימו פעילויות מחוץ לאזור הדרום.

הפעולה היזומה שכוחות הביטחון נקטו וחיסולו של ראש הנחש במבצע עלות השחר הינו המעשה הנכון והצודק. אני מחזק את ידי הממשלה, צה''ל וכוחות הביטחון שהגיבו כמצופה מהם ונלחמו באויבינו ביד קשה. המשוואה חייבת להשתנות: תושבינו צריכים לחיות בביטחה וארגוני הטרור צריכים לפחד. ידע כל מי שמנסה לפגוע בנו כי דמו בראשו.

לשמחתי, נוכחנו לדעת גם הפעם כי אנחנו ערוכים לכל תרחיש בזכות הצוותים שלנו שמכירים את העבודה על בוריה ויודעים לתת את המענה הראוי. אני רוצה להודות לכוחות הביטחון וצה"ל, לצוותי הצח"י, לרבש"צים, לעובדי המועצה והמתנ''ס, ולמתנדבים היקרים שלנו. אנו מצדיעים לכם על העשייה וההתגייסות במבצע "עלות השחר". פעלתם יום וליל, להבטיח את ביטחונם וחוסנם של תושבי שדות נגב. ולכם התושבים היקרים, תודה ענקית על העמידה האיתנה.

a1fede69-395f-4190-8e47-3dca62c13df1

שבת שלום!