פנים מול פנים בשדות נגב – עוברים למידה יישובית

שדות נגב היא הרשות הראשונה והיחידה עד כה שהרימה את הכפפה והקימה נקודות לימודיות ביישובים וזאת מתוך הבנה שנגיף הקורונה והתמודדות עמו לא יסתיימו בחודשים הקרובים.


פנים מול פנים בשדות נגב – עוברים למידה יישובית

שדות נגב היא הרשות הראשונה והיחידה עד כה שהרימה  את הכפפה והקימה נקודות לימודיות ביישובים וזאת מתוך הבנה שנגיף הקורונה והתמודדות עימו לא יסתיימו בחודשים הקרובים.

 

עם סיום הסגר ופרסום ההקלות על ידי ראש הממשלה ומשרד הבריאות, החליט ראש המועצה תמיר עידאן לפנות למנהל המתנ"ס יוני ממו, מנהל מחלקת החינוך מוטי אדרי ולמנהלי בתי הספר במטרה להציע להם להגיע לכל יישובי המועצה וללמד את התלמידים בקפסולה יישובית לצד שיח ריגשי על המצב הקיים ובכך, לשמור על רצף לימודי ככל הניתן וזאת בתוך או בסמוך למבני הציבור שיש בכל יישוב.

ההצעה התקבלה בפה אחד ובהתלהבות של כל השותפים והשבוע, ולאחר הערכות רבה של אבות הבית ועובדי מתנ"ס שדות נגב ומנהלי בתי הספר, הפרויקט יצא לדרך עם כ-30 מורים של משרד החינוך שמשתייכים למועצה ומאות תלמידים שהגיעו בקפסולות לפעילות.

כפיילוט ראשוני ובמטרה ללמוד את השטח, גיבשו במועצה מתווה זהיר במסגרתו חולקו כל תלמידי כיתות ז - ט לקבוצות קטנות של 4-6 תלמידים בכל יישוב ושכבת גיל. מורים מבית הספר הכינו מערכי למידה המותאמים לפעילות במגוון מקצועות כגון ספרות, תאטרון אומנות מוזיקה חינוך גופני אנגלית ומתמטיקה.

בשיחה דרורית, מנהלת בית הספר נריה בנות נאמר שאומנם הלימוד מעט יותר מסובך בעקבות העובדה שהקבוצה היינה רב גילאית ועל המורה ללמד כמה ילדים בגילים שונים. יחד עם זאת, ולאחר כשבוע של פעילות, רואים את האפקטיביות ואת הבנה של התלמידים בחומר הנלמד וכמובן את הרצון שלהם שהפעילות תמשך עד לחזרה מלאה לכותלי בית הספר. כל מפגש מחולק לשניים: ראשון מעגל שיח – רגשי, לדבר לשתף ולאחר מכן החלק השני- למידה מקצועית, עיונית וחווייתית. אומנם לא כל החברים משכבת הגיל נמצאים במערך הלימודים החדש ביישוב (זאת בעקבות העובדה שהלימודים מתקיימים בבית ספר אזורי) אך התגובות למיזם הן של הילדים והן של ההורים חיוביות מעצם העובדה שהם רואים פנים מוכרות, קמים למסגרת לימודית שמחייבת אותם לצאת מהבית ולבסוף, חזרה לצורת הלימוד המסורתית אליה היו רגילים תוך נטישת מסך המחשב והזום.

 

תמיר עידאן ראש המועצה האזורית שדות נגב בתגובה, אנו בשדות נגב הבנו שיש חובה של הרשות לדאוג לדור הבא ולאפשר לו להמשיך את שגרת הלימודים אליה הורגל טרם התפרצות הנגיף בישראל וכמובן, תוך שמירה על כל ההנחיות שמפרסם משרד הבריאות. קדמה לפרויקט הכנה רחבה של אבות הבית והתאמה של כלל המבנים הציבורים של המועצה ללמידה תחת הנחיות ומגבלות הקורונה. לפרויקט יש כמה מטרות:

הראשונה, שהדור הצעיר יפגוש מבוגר משמעותי, מוביל שאינו בן משפחה. יקיים שיח משמעותי וישתף אותו בתחושות, רגשות ובחששות במידה ויש נוכח המצב הקיים. מטרה שנייה, מפגש ללא מסכי מחשב - אנחנו רוצים להוציא את הנוער מהבית ומשגרת המסכים והזום שבו מתקיימת הלמידה כיום ובכך לצמצם את הפער הלימוד שנוצר. ולבסוף, לגרום לנוער להתלבש, לצאת מהבית ולשנות אווירה.

המפגשים החלו השבוע בכל ישובי המועצה ולשמחתי אחוז ההגעה היה  כ-97% ותגובות אוהדות של הורים, ילדים ומורים זאת לצד פנייה של רשויות אחרות שרוצות להעתיק את הפרויקט וליישם אותו אצלם. אני רוצה לאחל לכולם שנחזור במהרה לשגרת לימודים במסגרות החינוכיות ותוך שמירה על הנחיות ולהודות לכל השותפים שלנו שסייעו שפרויקט כה חשוב יצא לדרך ויצליח לסחוף אחריו קהל כה רב.