מציינים את יום המודעות לאנשים עם צרכים מיוחדים בשדות נגב


יום המודעות הבינלאומי צויין במגוון מסגרות במועצה האזורית שדות נגב, אשר במהלך כל השנה מציבה את הנושא כעוגן מרכזי בפעילות מחלקות המועצה וכמטרה בלתי מתפשרת ברעיון להנגיש ולשלב את כלל האוכלוסייה במגוון האירועים ופעילויות המועצה.

משחק ראווה בין מועצת הנוער לאנשים עם צרכים מיוחדים

ביום שלישי האחרון הגיעו חברי מועצת הנוער של שדות נגב לאולם הספורט המועצתי ונפגשו עם מתנדבים שהגיעו במיוחד על מנת להעביר למנהיגות הנוער את התחושה והמורכבות של חוויות "רגילות" בחיי היום יום אך גם את היכולת להתגבר על מכשולים ולהתמודד עם סיטואציות בחיים באופן המיטבי ביותר.

הדרך בה המסר עבר בצורה הטובה ביותר היה משחק כדורסל במהלכו כל המשתתפים היו על כיסאות גלגלים וחוו את המשחק מזווית אחרת לחלוטין.
עמי כהן, תושב שובה שעזר בהפקת יום המודעות, מתמודד ביום יום עם נכות אורטופדית ומארגן חוג מיוחד לכדורסל על כיסאות גלגלים לתושבי העוטף על מנת לעלות את המודעות ולאפשר לילדים, נוער ומבוגרים עם מוגבלות פיזית לקבל מסגרת ספורטיבית מותאמת וקבוצת שייכות שעוזרת בהתמודדות היום יומית תוך פיתוח תחביב ספורטיבי שתורם לגוף ולנפש.
עמי, יחד עם קבוצה שאירגן, הסבירו לחברי מועצת הנוער על המשמעות של התמודדות עם מגבלה פיזית ואיך אפשר באמצעות חשיבה נכונה, רצון ומוטיבציה להתגבר, להתמודד ולהתפתח למרות המצב הפיזי.
תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב סיפר:
" במהלך כל השנה אנחנו מפעילים מסגרות רבות - לילדים, לנוער, למבוגרים ולוותיקי המועצה שמטרתן היא מתן מסגרת קהילתית הכי איכותית וטובה שאפשר להעניק לתושבים שלנו עם צרכים מיוחדים. שבוע המודעות הבינלאומי זו הזדמנות טובה לבחון את העשייה שלנו ולבדוק באיזה עוד דרכים אנחנו יכולים להנגיש את פעילות המועצה לאנשים עם צרכים מיוחדים. בכל פעילויות המועצה אני גאה לראות את ילדי ונערי מלאכי הנגב, את חברי "לב שלם" ואת חברי המפעל המוגן כחלק בלתי נפרד מקהילת שדות נגב".

בדיוק כמונו, רק על גלגלים"

חביבה נחום, רכזת הדרכה במחלקת הילדים והנוער במתנ"ס  והאחראית במתנ"ס על מועצת הנוער סיפרה על שיתוף הפעולה המרגש באירוע: " במהלך כל השנה אנחנו שמים דגש על שילוב מקסימלי של ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים בפעילות השוטפת, והשבוע זכינו לראות ולהרגיש למשך כמה דקות את האתגר ואת השוני בפעילות שבשגרה נראית פשוטה, אך בפועל מורכבת ומצריכה התמדה וכוח רצון".
מאיר סיגרון, יושב ראש מועצת הנוער שהשתתף במשחק סיפר על החוויה מנקודת מבטו: "היה מרתק בעיניי. בהתחלה קשה להתרגל, קצת מוזר שאי אפשר לקפוץ ולרוץ, לקראת סוף המשחק הבנתי קצת את החוקים והבנתי שזה אותו הדבר בתכל'ס רק עם אילוצים פיזיים.

כמועצת נוער שמבינה את החשיבות של שילוב כל הקהילה בפעילויות שלנו, נדאג להגביר את התדירות של פעילות משותפת עם אנשים עם מוגבלויות".
שרי דהן סגנית מועצת הנוער הוסיפה: "היה ממש מרגש לראות איך למרות המגבלות הפיזיות, הם פועלים כאילו אין להם בעיה גופנית והם משחקים ברמה ממש מקצועית. קיבלנו טעימה קטנה ומשמעותית לצורת ההסתכלות שלהם על הסיטואציה ועל הדרך בה הם בוחרים להתמודד ולצמוח למרות מה שלנו נראה לפעמים כבלתי אפשרי - הם עושים ומשקיעים ומוכיחים לנו שאם רוצים ומסמנים מטרה- השמיים הם הגבול.
שילת פדידה מיושיביה, שאף היא השתתפה במשחק, הבינה שהחיבור לאנשים עם צרכים מיוחדים לא חייב להיות מאולץ וכי יש הרבה דברים משותפים שלא ידעה קודם. " עד היום התייחסתי לנושא הזה באופן מאוד כללי, אחרי הערב אני מרגישה שאני יודעת ורגישה יותר.
הדס פרג'ון חברת מועצת הנוער מזמרת מסכמת: "המשחק עם אנשים עם מוגבלויות גרם לי לראות אותם בצורה שונה. לי ולחברים שלי היה קשה לעמוד בקצב שלהם עם כיסאות הגלגלים, זה היה מצחיק ומרגש. עכשיו אני מבינה שהם בדיוק כמונו, רק על גלגלים".