פתיחת שנת הלימודים תש"פ בשדות נגב

השבוע נפתחה שנת הלימודים. מחלקות המועצה נערכו במהלך הקיץ וההתרגשות בבתי הספר והגנים הייתה בשיאה


לקראת פתיחת שנה"ל התש"פ דיברנו עם מספר דמויות משמעותיות במועצה האזורית שדות נגב.
עבודות ההכנה לפתיחת שנת הלימודים הושלמו בכל מוסדות החינוך של המועצה. לאחר ההשקעה הגדולה בחידוש מבנים בשנים האחרונות, במהלך חופשת הקיץ הושם דגש על שדרוג התשתיות בבתי הספר על מנת לאפשר לימודים בתנאים הטובים ביותר, מוסדות החינוך שינו את פניהם ללא היכר וזה מתבטא במרחבי הלמידה החדשים,  בכיתות הלימוד המותאמות גיל ובחצרות בתי הספר. מעבר לעבודות השוטפות, צוותי הלוגיסטיקה עבדו שעות נוספות השנה על מנת לתת מענה לצרכים שנובעים כתוצאה מהגידול הטבעי המבורך במועצה.

 מנהיגות חינוכית

אחד הדברים הבולטים בשדות נגב, היא הגישה החינוכית והערכית אותה מובילים מנהלי ומנהלות בתי הספר.
 "המטרה שלנו היא לעודד מצוינות ולאפשר לכל ילד וילדה לממש את הפוטנציאל שלהם בהתאם ליכולתיהם. לא הכל נמדד בציון כזה או אחר, אלא בתהליך שעושה התלמיד, בהשקעה ובהתמדה שלו ובהצבת יעדים אישיים להצלחה", מציין תמיר עידאן, ראש המועצה. "אנחנו לא מתביישים להגיד שאנחנו מנהיגים חינוכיים ובראש ובראשונה אנו מהווים דוגמא אישית חיה וכמובן השיקולים המנחים אותנו הם טובת התלמיד בלבד"  מוסיף מוטי אדרי, מנהל מחלקת החינוך במועצה.
למתבונן מהצד, נדמה כי מערכת החינוך של שדות נגב שונה ממערכות החינוך המוכרות. הכבוד לצוות ההוראה, הגישה החינוכית שמצד אחד נותנת הרגשה שצוותי ההוראה מדברים איתם בגובה העיניים, אך מצד שני, הידיעה שלמורה הסמכות בבית הספר- כמבוגר האחראי, כמחנך וכדוגמא לשאוף אליה.
"אני יודע היטב מה האתגרים שניצבים לכל נער ונערה בבית הספר, אומר אחד המנהלים. הרשתות החברתיות, האינטרנט, הלחץ החברתי והעובדה כי החשיפה לתרבות ששונה מהתרבות שנהוגה ומקובלת בבית הספר מעסיקות אותנו כל הזמן", הוא מספר. 

צוותי ההוראה - שותפים מלאים לדרך הערכית.

לפני מספר חודשים קיימו בשדות נגב ישיבת רוחב יזומה, לה הוזמנו בעלי התפקידים העוסקים בחינוך, מנהלי בתי הספר, השוטר הקהילתי וצוות הביטחון של המועצה.
"ניסינו לחבר את הנתונים בין מה שקיים במשטרה לגבי מה שקורה עם הנוער שלנו, לבין מה שצוותי החינוך יודעים מהשטח", מסביר לנו יוני ממו, מנהל מתנ"ס שדות נגב.  "אנחנו נחשפים כל הזמן לנתונים ומספרים שמשקפים מה קורה בתרבות הישראלית ואצל בני הנוער בכל הארץ, ואסור לנו לחשוב שתופעות שליליות לא יכולות להגיע אלינו", הוסיף ממו.

הנתונים שהוצגו בפגישה היו אמנם מעודדים, אך סיכום הפגישה היה ברור: יש להמשיך לעסוק בהסברה, בפעילות מניעה ועבודת שטח בשיתוף פעולה בין צוותי החינוך בבתי הספר לצוותי החינוך הבלתי פורמלי ביישובים. האמון שנבנה במהלך השנה והשנים בין צוותי החינוך ביישובים לבין הילדים והנוער עוזרים לנו לדעת מה קורה, מהן הנקודות שבהן אנחנו צריכים לוודא שאיש חינוך מתערב ונכנס לשיח. הנוער מבין שהנוכחות שלנו חשובה לביטחון ולתחושת הביטחון הרגשי שלהן, הצוותים שלנו נמצאים בשטח ועובדים לילות כימים כדי לחזק את הקשרים, לדאוג לפעילויות ולהעשרה, אך במקביל גם להיות דמויות חיוביות לחיקוי ומודל להערצה" מספרת ג'ולי פורת, מנהלת מחלקת הילדים בנוער במועצה.

 

12 בתי ספר, 32 גנים 8 מעונות יום מוכרים, ומשנה לשנה גדלים ומתרחבים


במועצות השכנות בעוטף, מרוכזים הילדים ובני הנוער לבתי ספר מרכזיים, אך בשדות נגב פועלים מסגרות חינוך רבים, שלכל אחד מהם יש את הייחוד שלו.

"מלבד לקרבה הגיאוגרפית, לכל בית ספר יש את הייחוד שלו, דבר שההורים מתחברים אליו והילדים אוהבים. אחד הדברים החשובים לילד ולהורה זוהי תחושת השייכות שמלווה אותו במשך השנים במסגרת החינוכית וכמובן האקלים החינוכי בבתי ספר קטנים בהם כל ילד "נראה" ולא "שקוף", מסביר מוטי אדרי, המנהל של מחלקת החינוך במועצה.  מוטי, שחלק מתפיסתו החינוכית הינה ליצור סביבות חינוכיות רלוונטיות לעידן ולתקופה, מקדם  את היתרונות שבמערכות דיגיטאליות חינוכיות בבתי הספר. המטרה היא שתכנות ושפת קוד יהיו שפה שניה בבתי הספר אותה כולם מדברים ופועלים באמצעותה.


אז איך המועצה נערכת לשבוע הראשון של תחילת הלימודים?

מוטי: כמו בכל שנה, גם השנה קיים מטה מיוחד שהוקם כדי לתת מענה לכל בעיה וצורך שיגיעו מהשטח. בחודש האחרון כל אחד ממנהלי המחלקות במועצה קיבל תחת אחריותו מוסד חינוכי מהמועצה וליווה את השיפוצים, הצרכים והמענים  שאנו כמועצה יכולים לתת על מנת שכל מסגרת תהיה מוכנה באופן הטוב ביותר לילדים ולנוער שלנו.

השקענו רבות בהקמה של מרחבי למידה חדשניים בכל בתי הספר, בשיפוצים, בשדרוגים, בריהוט חדש היכן שהיה צורך, בגינון ובעיקר בדברים שיכולים לאפשר לילדים מרחב לימודי איכותי ויעיל. צוותי החינוך של כל המסגרות קיימו ימי הערכות במגוון נושאים לקראת פתיחת שנת הלימודים והם מחכים בקוצר רוח לקלוט את הילדים שמגיעים לאחר חופשה ארוכה, שכללה סיטואציות ביטחוניות מורכבות שאיתם הצוותים שלנו יצטרכו להתמודד כבר בתחילת שנת הלימודים.  מצד אחד אנחנו צריכים לדאוג לתכנים הלימודיים אך לא פחות חשוב מכך, להכיל את הילדים  ולאפשר לילדים מרחב רגשי בטוח ומוכר במצב החירום המתמשך אותם ילדינו חווים.

איך ייראה היום שלכם בראשון בספטמבר.

תמיר: אתחיל את הבוקר בחמ"ל המועצתי כדי לאחל בהצלחה לצוות המועצתי ומשם אמשיך, יחד עם מוטי אדרי, מנהל מחלקת החינוך ואירית דהן-אליה מנהלת מדור גנים לסיור בבתי הספר הקולטים את ילדי כיתה א וכמובן בגנים החדשים אותם הקמנו השנה.

אמנם זה יום עמוס, אך החיוך של הילדים וההתרגשות גם של צוותי החינוך וגם של ההורים זה אחד הדברים המספקים ביותר בשנה. כמובן שלא אשכח לבקר גם את בני עיליי, שלומד במועצה ואבדוק איך עובר עליו היום הראשון בבית הספר.