לאחר חודשים ארוכים של טרור עפיפונים ובלוני תבערה, הגישו השבוע חקלאים מעוטף עזה לבית הדין הבינלאומי בהאג תביעה נגד בכירי ארגון הטרור חמאס בעזה. התביעה, שהוגשה באמצעות ארגון "שורת הדין", הינה בשמם של חקלאי העוטף יחד עם 50 אלף איש מישראל ומהעולם שהצטרפו לתביעה נגד בכירי חמאס, סאלח אל עארורי, זאהר ג'בארין וח'אלד משעל.

במקביל להגשת התביעה, הוצגה מול בניין בית הדין הבינלאומי תערוכה מיוחדת שהוטסה להאג ובה תיעוד של נזקי טרור העפיפונים ובלוני התבערה בעוטף עזה ביחד עם טרקטורים הממחישים את עניין החקלאות.

בין החקלאים שהגישו את התביעה: מנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם, עופר ליברמן, קיבוץ שבו נשרפו כאלף דונם בקיץ האחרון, יאיר מנע גם הוא מקיבוץ ניר עם, רפי בביאן מקיבוץ עלומים שבעוטף עזה ומייצג את כל חקלאי שדות נגב שאיבדו את שדותיהם בשריפות ואדי פולונסקי מקיבוץ אור הנר.

נשיאת ארגון שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, אמרה: "ישראל לא תשתוק. המציאות הביטחונית הקיימת, שבה שדות ויערות בישראל נשרפים בכל יום בידי פעילי ארגון טרור, היא בלתי מתקבלת על הדעת. לא ייתכן שבכירי החמאס יאשימו את ישראל בפשעי מלחמה בזמן שהם משתמשים באוכלוסייה אזרחית, בדגש על ילדים, כמגן אנושי לפעולות הטרור שלהם - שמופנות פעם אחר פעם לאזרחי ישראל. ועל כן, אנו קוראים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג למצות איתם את הדין".

רפי בביאן אמר: " אני רואה את פניהם של כל החקלאים שאיבדו את שדותיהם ויבולם בשריפות של הקיץ האחרון. עומדת מולי העין הדומעת של החקלאי ברגע בו איבד את השדה עליו עמל רבות, ובשמם אני מצטרף להגשת התביעה הזו נגד חמאס. אנו נילחם בחמאס בכל הדרכים כולל בדרך הכלכלית כדי שהם יבינו שאנחנו כאן לתמיד ולא יוכלו לנצח אותנו."

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן אמר: " חשוב שהעולם יבין את הנזק שנגרם כאן לחקלאים מטרור נבזי שלא בוחל בשום דרך לפגוע בתושבים. בכל חזית שתהיה אנו נילחם נגד חמאס. אני מחזק את ארגון שורת הדין ומקווה שיצליח לגרום לחמאס לשלם על הנזקים שגרם בטרור העפיפונים. זה יותר מצודק לגרום לחמאס לשלם כסף עבור הנזקים לחקלאים שעמלו קשה על מנת לטפח ולגדל יבול. אנו לא נסכים לשום צורה של המשך הטרור הזה ונילחם בו בכל המישורים. גם צבאי, גם אזרחי, בהקמת ישוב חדש, וגם כלכלי, על ידי תביעה בבית הדין"

בית הדין בהאג ידון בעניין בקרוב ויתן את הכרעתו בנושא. ספק אם אפשר יהיה באמת להוציא תשלום פיצויים עבור החקלאים אך עצם הגשת התביעה תהווה מקור של אזהרה עתידית לאנשי חמאס בבואם לבצע פיגועי טרור.