במועצת שדות נגב הבינו כבר לפני מספר שנים כי תעסוקת בני נוער בקיץ היא דבר חשוב עבור הקהילה כולה. המטרה היא לייצר תעסוקה לנוער בחופש הגדול, מתוך ידיעה שבמרחב כפרי קשה יותר למצוא תעסוקה ומתוך הבנה שמבחינה חינוכית תעסוקה בתוך היישובים בהם הם מתגוררים תורמת לחיבור הנוער עם מקום מגוריהם. בשדות נגב החליטו להעסיק את בני הנוער בתוך הישובים בהם הם מתגוררים.  עצם התעסוקה לבני נוער המפיגה את השעמום של חלק ניכר מהם ואף מייצרת הכנסה מסויימת לנער היא חשובה בפני עצמה.

בתעסוקת הנוער משתתפים למעלה מ 200 בני נוער, שעברו הדרכת בטיחות והסבר על כל הנדרש, כולל זכויות ותאום ציפיות. בני הנוער עוסקים בטיפוח הישובים, גינון, נקיון מבנים ציבוריים, טיפוח גינות קשישים ועוד ועוד. על הדרך הם מקבלים גם הכשרה במקצועות בהם  הם מועסקים וישנם מדריכים הצמודים לנוער, מלווים אותם ודואגים לתעסוקתם.

ההעסקה היא לא רק ברובד המקצועי אלא בעיקר ברובד החינוכי. יצירת קשר אישי עם הנערים. שילוב כלל בני הנוער בתוך פרוייקט התעסוקה, נוער עם מוגבלות, נוער בסיכון ונוער נורמטיבי- כל אחד מקבל את ההתאמה לצרכיו תוך שמירה על תעסוקה הוגנת לכולם.

בני הנוער אלה  משתתפים במהלך השנה בארועים רבים של מחלקת הנוער במועצה ותעסוקת הקיץ הינה ארוע נוסף בשרשרת הארועים השנתיים.  לכן בני הנוער מרגישים קשר ושייכות למחלקת הנוער ומעריכים מאוד את העובדה שדואגים להם גם בחופש ולא רק בימות השנה הרגילים.