השפה האנגלית המדוברת היא אתגר חשוב בקרב כלל האוכלוסיה המבקשת לדעת היטב את השפה המובילה בעולם. ידיעת השפה האנגלית על בוריה נחוצה כיום יותר מתמיד לנוכח התפתחות העולם ככפר גולבאלי אחד גדול. החשיבות גדולה יותר בעיקר בקרב בני נוער הנפגשים עם השפה בדרך כלל במערכת הפורמלית.  מחנה הסאמר סקול שהתקיים השבוע בשדות נגב הציע להם חוויה אחרת לגמרי ומפגש מרתק עם השפה האנגלית.

כ 200 בני הנוער שהגיעו למחנה מכל ישובי המועצה, נחשפו לשיח שונה עם מדריכים בוגרים מהם שהגיעו במיוחד מבוסטון שבארה"ב. השילוב החברתי וההתוודעות לעולמם של המדריכים שהגיעו מארה"ב היוותה בעצמה אטרקציה כאשר מיד הורגשה הכימיה בין החניכים למדריכים. תוך כדי אטרקציות וחוויות משותפות, חוו החניכים את השפה האנגלית כמשהו נעים ורך יותר ובהכרח קל יותר. אין ספק כי החניכים הרגישו שזו דרך קלה יותר ללימוד השפה. הקשר בין החניך למדריך נעשה באופן שמעודד את השיחה על מנת להפיג את החשש והרתיעה מהשפה האנגלית. ובסופו של דבר השיחה זורמת והצדדים מבינים אחד את השני.

מיוחד היה לראות את הקשר ההדוק שנוצר בין המדריכים והחניכים, על אף פערי השפה. האוירה היתה מצויינת והשמחה וההנאה הורגשו היטב. החניכים חזרו לביתם כל יום עם חיוך על הפנים ולא הפסיקו לדבר על המדריכים שהביאו איתם מנטליות שונה מחד אך המון מכנה משותף מאידך.

השיח שנוצר בינהם היה  חיובי באופן שעורר עניין וסקרנות בקרב בני הנוער להמשך גילוי השפה האנגלית.

התלמידים חיכו למדריכים בבוקר, ניסו לגלות איך כותבים את המילים באנגלית, איך אומרים אותם כדי ליצור קשר עם המדריכים. הפעילות החוויתית התבצעה דרך מעגלי שיח, אטרקציות, הנאות משותפות ושיח חופשי על עולמם ותרבותם האחד של השני.

מרתק היה לגלות כמה מפגשים אלו הצליחו לעודד את הנוער לאהוב ולהשתמש באופן חופשי בשפה האנגלית. נסיונות רבים שלהם, טעויות שטעו והכל ברוח טובה וחיובית להמשך למידה. המון צחוק חיובי על טעויות או מבטה שונה ליווה את האוירה.

המחנה התקיים כאמור לאורך שבוע שלם, בשעות הבוקר הכוללות מפגשים אישיים, קבוצתיים ופעילויות גיבוש בין הקבוצות- והכל באנגלית. בני הנוער שהשתתפו כבר הבטיחו להמשיך את הקשר האחד עם השני ועם המדריכים. בהקשר זה ניתן להוסיף ולומר כי גם הכרות בין החניכים עצמם שהגיעו ממקומות ומבתי ספר שונים הוכיחה את עצמה והתגבשו חברויות חדשות במהלך השבוע.

זו בהחלט היתה חויה יוצאת דופן למשתתפים בה והיא תשאיר מן הסתם חותם לעוד שנים רבות.

חשוב לציין לטובה את מחלקת הנוער במועצת שדות נגב על הרעיון המבריק וההשקעה הגדולה בקיומו של מחנה הסמאר סקול שהתקיים עד היום בעיקר בחוץ לארץ וגבה כסף רב מההורים עבור הטיסות והשהיה בחו"ל. ראש המועצה בעצמו תמך במחנה ודאג לקיומו גם בהקשר התקציבי.

לנוכח ההצלחה היפה כנראה שנזכה למחנה דומה גם בשנה הבאה.