משרד החינוך פרסם בשבוע האחרון נתונים שונים אודות מדדי ההצלחה והמצוינות של רשויות מקומיות ובתי ספר בישראל. בין הנתונים ניתן למצוא כי המועצה האזורית שדות נגב מובילה בתחום החינוך, הן מבחינה ערכית והן מבחינת הישגים לימודיים. כך למשל, אולפנת 'צביה' ותיכון 'נריה בנות' זכו להיכנס לרשימת בתי הספר המצטיינים בישראל וזאת לא רק בשל ההצלחה בבגרויות ובתחומי הלימודים, אלא גם בזכות האקלים החברתי והערכי שמעניק בית הספר לתלמידות.

בנוסף להישג מרשים זה, על פי נתוני משרד החינוך שהתפרסמו בשבוע האחרון, מועצה אזורית שדות נגב הינה הרשות המקומית בה נתוני האלימות בבתי הספר העל יסודיים הם הנמוכים ביותר בישראל, 2.5% בלבד, לעומת הרשות הנמצאת במקום האחרון ברשימה, הרשות האלימה ביותר בישראל, בה יש 26% אלימות בבתי הספר העל יסודיים. מנהל מחלקת החינוך, מוטי אדרי, מסביר כי הנתונים הללו נובעים מהשקעה רבה של המועצה יחד עם הצוותים החינוכיים בחינוך הפורמלי בשעות הלימודים וכן, השקעה גדולה של צוות החינוך הבלתי פורמלי ומחלקת הילדים והנוער, אשר מספקים פעילות חינוכית במהלך שעות אחר הצהריים ועוסקים בהעברת תכנים נגד אלימות ובריונות.

בתחום הלימודי, הוכיחה האולפנה את עצמה בשנית, כאשר זוהי שנה שניה ברצף בה בוגרות כיתה י"ב מסיימות את הלימודים עם תעודת בגרות מתוגברת ב-4 ו-5 יחידות לימוד במקצועות המתמטיקה והאנגלית וזאת לצד 100% זכאות לבגרות, שנה שניה ברציפות. בשל הישגים אלה הוגדרה האולפנה כ'שיאנית' הבגרויות בתחומי עוטף עזה, וכבית ספר על יסודי מוביל בתחום הזכאות לבגרות. רב האולפנה, הרב רוני קליינוולד והצוות החינוכי מספרים על השקעה בכל תלמידה ותלמידה, עבודה משותפת של הצוות למען כל אחת באופן פרטני לטובת השגת הציונים הטובים ביותר אצל כל תלמידה ומיצוי הפוטנציאל האישי של כל אחת הן מבחינה ערכית והן מבחינה לימודית.

בתיכון 'נריה בנות' מספרת המנהלת היוצאת, חיה עידן, על השקעה פרטנית בתלמידות, יחד עם הצוות ובשיתוף פעולה עם התלמידות. "זוהי גאווה גדולה להוביל את בית הספר לכ-90% זכאות לבגרות. לראות את הצמיחה באחוזי הזכאות בכל שנה ולהיכנס לרשימת בתי הספר המצטיינים זוהי הגשמת חלום. אנו בתיכון נריה פועלים ללא הרף למען כל תלמידה, במטרה לסייע לה למצות את הפוטנציאל שלה ולהבטיח את עתידה גם מבחינת ערכים ודרך ארץ, הקודמים לכל, וגם מבחינת הישגים לימודיים, בהם ניתן לראות עלייה משמעותית בשנים האחרונות. וכל זאת פועל יוצא של ההשקעה והאמונה של הצוות החינוכי ושל המועצה בכל אחת מהבנות שלנו."

מנהל מחלקת החינוך, מוטי אדרי, מוסיף: "ההשקעה שנראית בשנים האחרונות בתחום החינוך בשדות נגב, באה לידי ביטוי בתחומים שונים. קודם כל, השקעה של מיליוני שקלים בבינוי ושדרוג פיסי של מוסדות החינוך, על מנת להתאים את התשתיות והציוד למאה ה-21 ולהעניק לתלמידים תנאים פיסיים הולמים למיצוי היכולות שלהם. בנוסף לכך, אנו משקיעים משאבים רבים, יחד עם צוותי בתי הספר, בתחום הלימודי ובהתמקצעות בתחומי המדעים, מתוך הבנה כי זהו העתיד של מדינת ישראל. על מנת להבטיח לתלמידים הזדמנות ללמידה משמעותית, נרכש ציוד רב לכיתות חכמות והחלו לפעול בבתי הספר פרויקטים שונים במקצועות אלה ובשנה הבאה עוד יתוגברו המקצועות מגיל הגן ועד בתי הספר העל יסודיים לצד השתלמות של המורים בתחום, על מנת להבטיח לילדינו אפשרות למיצוי היכולות והכישרונות האישיים שלהם."

"אנו מאמינים בכל תלמיד ותלמידה באופן אישי ומחנכים מגיל צעיר לסקרנות ואהבת הלמידה" ציין ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן והוסיף: "בשדות נגב החינוך הוא לא רק סיסמה, אנו משקיעים משאבים רבים על מנת לקדם את התחום, מתוך הבנה כי זהו התחום הראשון במעלה. בשנה שעברה השקענו מיליוני שקלים בשדרוג התשתיות הפיסיות בבתי הספר והשנה עשינו זאת בגני הילדים. שדרגנו את הגן המדעי ובקרוב אנו נחל בשדרוגו של המרכז הסמוך לו ונקים שם מרכז רובוטיקה אשר ישלים את הלימוד ואת החוויה של הילדים הצעירים. בבתי הספר היסודיים תמשיך לפעול תוכנית הרובוטיקה ובנוסף בבית הספר מעגלים תוקם כיתה ניסיונית, כיתת מח"ר, ללימוד מוגבר של מקצועות המתמטיקה, חלל ורובוטיקה בשיתוף הטכניון. בבתי הספר העל יסודיים יעבור המורים הכשרה ייחודית במסגרת תוכנית 'כיבוש החלל', במסגרתה הם יתמקצעו בתחום הלוויינים, הפיסיקה והחלל במטרה לבנות תוכנית לימודים במסגרתה ישלחו התלמידים ננו לווין לחלל ויכתבו עבודות מחקר בנושא וכל זאת בשיתוף משרד המדע. אנו מבינים את חשיבות החינוך של ילדינו ומיצוי הכישרון והפוטנציאל האישי של כל תלמיד ותלמידה ויחד עם צוותי בתי הספר נמשיך להצעיד את החינוך בשדות נגב קדימה ונמשיך להיות לחלוצים חינוכיים באזור הדרום בפרט ובישראל בכלל. כי כפי שאמר הרב שלמה קרליבך: "כל מה שילד צריך, זה מבוגר אחד שיאמין בו" ובשדות נגב יש לכל ילד הרבה יותר ממבוגר אחד שמאמין בו ועל כן, דרכם להצלחה ערכית ולימודית מובטחת."