מערכת החינוך בשדות נגב רושמת שורת הישגים בנתונים שמפרסם משרד החינוך  ובראשם – נתוני אלימות נמוכים מאד בבתי הספר העל-יסודיים – 2.5% בלבד לעומת 26% מעשי אלימות בבתי ספר תיכוניים אלימים במיוחד.  

מנהל מחלקת החינוך בשדות נגב, מוטי אדרי, אומר כי את נתוני האלימות הנמוכים מאד, המציבים את שדות נגב במקום האחרון בארץ (!)  ניתן לזקוף לשני גורמים – האווירה הכפרית-קהילתית והצפיפות הנמוכה בכיתות.

על פי נתוני משרד החינוך, מספר התלמידים הממוצע בכיתה בבתי הספר העל יסודיים בשדות נגב הוא 18.6 בלבד, בחטה"ב הממוצע הוא 26.3 תלמידים בכיתה ובבתי הספר היסודיים הצפיפות בכיתה היא 25.9 בכיתה.

" נתון זה בוודאי מסביר את נתוני האלימות הנמוכים מאוד. עיקר בעיות האלימות בארץ הן בתיכונים. אצלנו, בשדות נגב, המועצה מממנת פתיחת כיתות לא תקניות, שבהן מספר התלמידים נמוך יותר,  והמועצה גם מממנת מתקציבה פיצול מגמות (פיסיקה, כימיה, מדעי החיים וחקלאות, תקשורת וכלכלה) כדי לאפשר צמצום מספר התלמידים וכדי לאפשר להם בחירה  של מקצועות הלימוד המועדפים. תלמידינו לא צריכים להיפגע בגלל שהם מתגוררים בפריפריה ובשל מיעוט התלמידים כאן" אומר אדרי.

גורם נוסף, לדעתו, למיעוט מעשי האלימות בבתי הספר  -  החינוך הכפרי. " החינוך במיגזר הכפרי המחנך לאחריות ועזרה מגיל הילדות. האווירה הכפרית והקהילתית בה כל אחד נחשב ונספר ומרגיש שייכות. כל המחקרים מראים כי אווירה טובה ומכילה ומיעוט אלימות משפיעות ישירות על מיצוי הפוטנציאל של הלומדים ועל הישגיהם".

בנתונים שפרסם באחרונה משרד החינוך עולה כי  אולפנת צביה רשמה הישג מרשים – 100% הצלחה בבגרות של התלמידות  ובתיכון נריה בנות עמדו 90% מהבנות בהצלחה בבחינות הבגרות.

ראש המועצה, תמיר עידאן  אומר כי סוד ההצלחה הוא ההשקעה האישית בכל תלמיד. " אנו משקיעים משאבים רבים על מנת לקדם את התחום, מתוך הבנה כי זהו התחום הראשון במעלה. בשנה שעברה השקענו מיליוני שקלים בשדרוג התשתיות הפיסיות בבתי הספר והשנה עשינו זאת בגני הילדים" אומר תמיר עידאן. "אנו מבינים את חשיבות החינוך של ילדינו ומיצוי הכישרון והפוטנציאל האישי של כל תלמיד ותלמידה ויחד עם צוותי בתי הספר נמשיך להצעיד את החינוך בשדות נגב קדימה ונמשיך להיות לחלוצים חינוכיים באזור הדרום בפרט ובישראל בכלל" .