ביום חמישי האחרון ערכו אנשי הקיבוץ חגיגה של ממש ברחבה המרכזית, שכללה בין היתר הצגה שסיפרה על עלייתו של הקיבוץ לקרקע ועל ההתיישבות בנגב.

לפני כ-70 שנים באמצע חודש תמוז עלה על הקרקע קיבוץ חדש בנגב, הנקרא 'סעד'. את הקיבוץ הקימו בני גרעין דתי, קבוצת צעירים חדורי אידיאולוגיה ורצון לסייע להתיישבות בנגב. עם תחילת דרכו של הקיבוץ, סייעו המתיישבים ליישובים סביבם לשרוד את הקשיים בהתיישבות באזור מוקף אויבים, שהיה עזוב וצחיח. במלחמת השחרור נהרסו בתי הקיבוץ כליל ורק מבנה אחד, מבנה הביטחון, נותר עומד על תילו. מתיישבי הקיבוץ לא התייאשו והקימו את הקיבוץ בשנית.

השבוע, הם חגגו 70 שנים לעלייתו של הקיבוץ אל הקרקע, במהלכן עברו אנשי הקיבוץ רגעי שמחה ואבל, מלחמה ושלום. ביום חמישי האחרון הם העלו את סיפורו של הקיבוץ בהצגה מרתקת אשר נכתבה, בוימה והופקה ע"י אנשי הקיבוץ ומייסדיו. את הטקס פתחו בתפילת מנחה ייחודית בה הודו לקב"ה על הטוב שפקד אותם. לאחר מכן הם המשיכו בברכות ואיחולים וסיימו את הערב בהצגת סיפורו של הקיבוץ ומייסדיו.

"היום, במלאת שבעים שנים לאותו לילה חרישי, אנו עומדים כאן בקיבוץ סעד, כשראשינו מורמים בגאווה ועינינו נשואות אל השמיים בתפילת הודיה." ציין ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן והוסיף: "הטרור ממערב לגדר עוד מאיים על בתינו, אך כאן, בקיבוץ סעד, אתם, ממשיכים בגבורה ובגאווה, עם נחישות וחוסן המשמשים מופת ומודל לחיקוי ביישובים רבים ברחבי הארץ. אני מאחל לכם, שנעמוד כאן גם בעוד שבעים שנים, אולי קצת יותר מבוגרים, אבל עם אותו הברק בעיניים, אותה הגאווה ואותה התפילה הנשואה אל על, לשלום, לשלווה ולביטחון."