ביום שלישי, נחנכו ביישובים תושיה וזמרת שבמועצה האזורית שדות נגב, בעוטף עזה, שני מעונות יום חדשים וממוגנים. בטקס חנוכת המעונות השתתפו שר העבודה והרווחה, חיים כץ, ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן ויו"ר ארקון 'מונה', הגב' ליאורה מינקה.

מעון היום ביישוב תושייה נחנך היום לאחר  שבמבצע 'צוק איתן'  גילתה המועצה האזורית שדות נגב כי מעון היום ששימש את ילדי היישוב לא היה ממוגן. במשך תקופה ארוכה נאלצה המועצה למצוא פתרונות חלופיים כדי לתת מענה לכ-70 תינוקות ופעוטות.

 

יו''ר אמונה, ליאורה מינקה: "אני וותיקה במערכת אמונה, השר הבטיח לנו בפגישת ההיכרות כי הוא יעזור לטפל בשכר המטפלות ובבינוי מעונות. אני מסירה בפני השר את הכובע, על כל הדברים שהוא עושה למען מעונות היום. מאחלת הרבה עשיה והצלחה."

 

שר העבודה והרווחה, חה''כ חיים כץ: "אני תשעה חודשים בתפקיד, שכר המטפלות עלה ל-5400 שקלים, אושר סמלי מוסד חדשים למעונות יום, אני נקווה כי עד ספטמבר 2018 נכניס עוד 25,000 מקומות לילדים, כדי שההורים יצאו לעבודה והילדים יקבלו טיפול ראוי. אנחנו נמצאים כאן כדי לפתור את הבעיות שעוד קיימות. דבר נוסף שנשאר לנו לעשות זה להגדיל את התקנים, לטובת הילדים. התרשמתי מאוד מהמעון ואני רוצה להודות למטפלות במעון תושיה."

 

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן: "הסיפור של המעון הזה החל לפני שנתיים וחצי, כאשר במהלך מבצע 'צוק איתן', אחד ההורים הודיע לנו באמצע הלילה כי לדעתו המעון לא ממוגן ופיקוד העורף אישר כי אכן המיגון אינו תקני. במשרד הכלכלה, הציעו לנו, באופן הזוי ביותר, לשלוח את הילדים לבאר שבע ואופקים במקום לתת פתרון. בכנס המנכ''לים, לקראת סיום המבצע, הבטיח מנכ''ל משרד הכלכלה, כי יאשר את בניית המעון באופן מיידי, היות והמשרד לא עמד בהבטחתו למרות הפצרותינו והפצרות ההורים, החליטה מליאת המועצה לקחת הלוואה של 5 מיליון ש''ח לצורך בינוי המעון הממוגן. המעון נבנה מכספי המועצה וההרשאה התקציבית הגיעה רק לאחר בנייתו של המעון.  במהלך בינוי המעון נאלצנו להיות יצירתיים ולמצוא פתרונות זמניים, שיפצנו מבנה ממוגן והתאמנו אותו למעון יום באופן זמני, שם שהו הילדים עד לסיום בנייתו של מעון זה.

נושא נוסף בו יש לטפל במהירות, הינו נושא הרישום למעונות ביישובי עוטף עזה. כיום, ילדי חוץ, המתגוררים מחוץ ליישוב בו נמצא המעון יכולים להירשם למעונות היום ביישוב זה, דבר היוצר מצב כי לילדים מהיישוב אין מקום במעון והם נאלצים לנסוע כברת דרך ארוכה תוך סיכון הילדים, בעיקר בעת לחימה או חירום. מעון היום הממוגן בעצם לא נותן מענה לילדים להם הוא נבנה, ילדי היישוב ואת זאת יש לתקן באופן מיידי.

אדוני השר, אני רוצה לציין כי בסיוע משרד הרווחה בנינו ממ''דים בחלק מהמועדונים של וותיקי היישובים ובמסגרות של האוכלוסיות החלשות, כך שנוכל להפעיל אותם בעת לחימה ולשמור על שגרה ככל הניתן. אני רוצה להודות לצוות המעון על הטיפול המסור והאוהב בילדי שדות נגב.

אסיים בכך שאציין כי ניתן לראות בימים אלה כי האזור כולו מתפתח באופן מדהים, הישובים גדלים ואנו בונים כל העת מעונות יום וגני ילדים. לאנשים בעוטף ישראל מגיע לקבל את כל השירותים וההטבות."