לפני כחצי שנה נפתחה ההרשמה לתחרות מחלקת נוער מצטיינת מטעם משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי. במשך מספר חודשים עמלו חברי וועדת הפרס ובחנו באופן מדוקדק את הפעילות החינוכית בכל אחת מהרשויות שהגישה מועמדות לתחרות. בסיומו של התהליך נבחרו 3 מחלקות נוער מצטיינות, בהן מועצה אזורית אחת, שהיא מחלקת הילדים והנוער של שדות נגב, בניהולו של יוני ממו.

את התואר קיבלו ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן ומנהל מחלקת הילדים והנוער, יוני ממו, בטקס חגיגי בהשתתפותם של שר החינוך, חה"כ נפתלי בנט, יו"ר השלטון המקומי, מר חיים ביבס, יו"ר מרכז המועצות האזוריות, מר עמיר ריטוב, יו"ר ועדת נוער במרכז השלטון המקומי, מר שלומי לנגר ויו"ר קק"ל, מר דני עטר.

הרב ד"ר שי פירון, יו"ר ועדת הפרס, סיפר על מחלקת הילדים והנוער של שדות נגב: "במהלך עבודתי לחיפוש אחר מחלקת הנוער המצטיינת גיליתי בשדות נגב פעילות עצומה בהיקפה, מעמיקה באיכותה ואיכותית במקצועיותה, מחלקת הנוער הינה חוד החנית של עבודה חינוכית איכותית שהופכת כל שעת פנאי אבודה לשעת למידה איכותית, נתינה לזולת ואחריות קהילתית. מגוון התכניות הן ביטוי מעמיק לאהבת האדם, אהבת הקהילה ואהבת העם והארץ. מבקשים לברך את עובדי מחלקות הנוער ואת הזוכים ולקוות שהפרס יהפוך להיות חלק מלוח השנה החינוכי של מדינת ישראל."

אות מחלקת הנוער המצטיינת הוענק לשדות נגב על עשייה חינוכית משמעותית, ענפה ומקצועית, תוך מתן מענה למגוון האוכלוסיות והצרכים בקהילה וחתירה לחיזוק העולם הערכי של הדור הצעיר. במהלך התחרות הציגה מחלקת הילדים והנוער את פעילותה במרכז לוזאן, ביישובים ובבתי הספר, בשעות הלימודים וכן בשעות אחר הצהריים. במחלקה פועלים צוותי חינוך שונים, בהם בנות שירות לאומי, רכזי ילדים ונוער, רכזת הדרכה, רכזת תחום נוער בסיכון ורכזת בנות שירות לאומי וכל זאת בשיתוף מלא עם מערך החינוך הפורמלי במועצה ועם מנהלי בתי הספר.  

את גידולה של הפעילות ניתן להמחיש באופן הטוב ביותר על ידי תקציבה של המחלקה, אשר צמח באופן משמעותי מאז שנת 2012, אז עמד על כ-150,000 ₪ בלבד, כיום, בשנת 2017 תקציבה של המחלקה עומד על כ-3 מיליון ₪. סך תקציב המועצה לשנת 2017 עומד על 108 מיליון ₪, ותקציב החינוך כולו מהווה כ-50% מתקציבה הכולל של המועצה, כאן נכנס גם תקציבו של החינוך המשלים, שהוא חלק משמעותי בחינוך הפורמלי. חשוב לציין, כי תקציבו של החינוך המשלים מגיע כולו ממימון המועצה, אין מקורות מימון כדוגמת משרדי ממשלה וכדומה, ההשקעה כולה הינה של המועצה, מתוך הבנת החשיבות שבדבר.

"מחלקת הילדים והנוער שלנו היא מקור אמיתי לגאווה." ציין ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן והוסיף: "אני שולח את ברכתי לצוות המחלקה ולצוות מחלקת החינוך, אשר פועלים ללא לאות למען הילדים והנוער בשדות נגב. אנו נמשיך ללוות ולדחוף על מנת להגדיל את הפעילות ולהעניק חינוך איכותי, העשרתי ומיטבי לדור העתיד בשדות נגב."